Zázraky lásky,příběhy,láska,věrnost,dítě,rodina,rodokmen,seznamka,svatba,Advent,Vánoce,Velikonoce,Bůh,křest,modlitby,příběhy pro děti,víra, přirozené plánování rodičovství.

ADVENT a VÁNOCE

ADVENT A VÁNOCE
V této rubrice najdete zajímavé tipy na prožívání adventu v rodině i ve společenství mládeže. Najdete tu i návod, jak si opravdový adventní věnec vyrobit. 
Adventní doba trvá čtyři neděle před slavností Narození Páně ( 25.12).  Datum první adventní neděle je pohyblivé. Je to proto, že poslední adventní neděle - čtvrtá - připadá vždy na neděli před 25. prosincem (který je hlavním vánoční svátkem). A protože 25. prosinec je každý rok jiný den v týdnu, tak i 1. adventní neděle má každý rok jiné datum. Štědrý večer je vigilie - předvečer hlavního vánočního svátku. Někdy se proto stává, že poslední adventní neděle může připadnout i na Štědrý den. V takovém roce trvá advent vlastně jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle.
V posledním článku této rubriky najdete odkazy na vánoční bohoslužby a zpovídání v Uherském Hradišti.
Večery u advetního věnce vytvoří v rodině s dětmi krásné společenství, prohloubí pěkné vztahy mezi jednoltivými členy rodiny a umožní všem tu pravou, radostnou a zajímavou přípravu na Vánoce. Kdo z různých důvodů nemá nikoho, s kým by adventní večery prožíval, je zván do našeho virtuálního společenství. Inspiraci zde naleznou
i různá společenství mládeže.

Pod rubrikami 1. adventní týden až 4. adventní týden (pod MENU v levé části www stránek) najdete krátké zajímavé články a modlitby na každý den adventu. Další příběhy budou postupně doplňovány.

Aktuální přehled vánočních bohoslužeb ve farnostech olomoucké arcidiecéze, rozdělených podle jednotlivých děkanátů, najdete asi od poloviny prosince na http://www.ado.cz/obsah/vanoce-2014

adventní věnec.jpg
KLIKNI PRO ZVĚTŠENÍ DO OBRÁZKU

Večery u adventního věnce pro rodinu s dětmi:

Prožijte spolu během adventu kouzelné večerní půlhodinky: Posaďte se i s dětmi kolem adventního věnce. Zhasněte (ztlumte) světlo v místnosti (můžete rozsvítit ve vedlejší místnosti a nechat pootevřené dveře). Tím vytvoříte pěknou tajuplnou atmosféru. Zapalte patřičný počet svíček, a společně si zazpívejte nebo pusťte adventní nebo vánoční písničku třeba z CD. Přečtěte si krátký zajímavý příběh třeba z naší adventní nabídky na každý den nebo několik veršů z Bible. Pomodlete se večerní modlitbu. Zakončit adventní večerní posezení můžete opět písničkou a následným zhasnutím svíčky. Když je odkud vybírat zajímavé příběhy, tak vám ani příprava nezabere moc času. Děti jsou velice vděčnými posluchači, ale také rádi příběh i přečtou a těší se na společnou nevšední aktivitu. Zvlášť, když jim dovolíte zaujmout polohu, jaká jim vyhovuje, a zapálit příslušnou svíčku (případně zapálit tutéž svíčku znovu po každé aktivitě během 1. týdne, kdy má svítit jen jedna, pokud jsou malé a nedokázaly by počkat, až se vystřídají s ostatními sourozenci další den). Je to vše pro radost dětí i rodičů a pro podporu vzájemné radostné pospolitosti a zároveň je to skvělá forma předávání víry v rodině. Vše by mělo probíhat v naprosté pohodě a vstříctnosti, nikdo by neměl být k žádné aktivitě nucen. Některé děti zpočátku jen z povzdálí přihlížejí, tak je nechte, později se k vám rády přidají. Musí si často na společné aktivity teprve zvyknout. Nakonec si je zamilují stejně jako vy. Děti většinou tyto adventní večery potom často vyžadují každý rok a vzpomínají na to celý život. Jsou to opravdu nezapomenutelné duchovní zážitky. Příběhy zapomenete, ale nikdy nezapomenete, jak dobře vám spolu v adventu bylo.

Děti milují rituály a společné pohodové chvilky s rodiči.  Nemusí vzorně sedět, mohou ležet na zemi, na gauči, sedět někomu na klíně, poskakovat, zkrátka všechno, co vaše nervy vydrží a co nezpůsobí požár. Jen při krátké modlitbě by se měly chovat uctivě a tiše, pokud to už dokáží a jsou schopny to pochopit.

  Pod rubrikami 1. adventní týden až 4. adventní týden najdete krátké zajímavé články a modlitby na každý den adventu, nebo použijte vlastní zdroje. Je dobré  začít adventní večer nějakou vánoční nebo křestanskou písní, třeba Vánoce přicházejí. Zazpívejte si, nebo pusťte CD.

Další příběhy a modlitby najdete v dětské Bibli a v kancionálu. Zavzpomínejte taky na oblíbené modlitby svého dětství a na to, jak jste slavili Vánoce, když jste byli ještě malí.

Kdo máte čas a chuť, můžete si zkusit adventní věnec vyrobit sami podle návodu na

http://www.vira.cz/glosar/index1.php?sel_id=59

 Jak prožít advent ve společenství mládeže:

Minulý rok jsme na studentských kolejích prožili Advent velmi zajímavým spůsobem, který budeme pro velký úspěch opakovat.
Zkuste si to taky: Sežeňte si někde adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se opravdu dají zapálit (některé jsou totiž tak načančané, že při zapálení by spolu s nimi shořel i věnec).

 

V 1.  neděli adventní si večer  sedněte ke stolu, na který položíte věnec a  pomocí losování určete, kdo zapálí první svíčku. Ztlumte světlo v místnosti nebo zhasněte a nechte rozsvíceno ve vedlejší místnosti a dveře nechte pootevřeny. Pak se zaposlouchejte  do nějaké vhodné (křesťanské) písničky. Tím se vždycky společnost zároveň zklidní a vznikne taková ta správná atmosféra. Po následujícím slavnostním zapálení svíčky ten člověk, který se k tomu nejlépe hodí, provede zahájení Adventu, které si předem připravil. Udělá to tak, že pronese několik slov o tom, proč a jak se chceme spolu připravovat na Vánoce.
Řekne třeba pokud možno slavnostním hlasem: Věnec byl vždy symbolem vítězství a radosti. Tento adventní věnec je symbolem vítězství Světla nad tmou, Lásky nad nenávistí. Svíce, které na něm budeme postupně zapalovat, symbolizují Krista - Světlo, které je mocnější, než všechna temnota. Světlo, které do našeho světa již přišlo, které se nabízí každému člověku a které taky definitivně zazáří na konci časů.

 

Vánoce jsou svátky míru a pokoje. Abychom je pěkně prožili a měli radost, chceme se na ně dobře připravit. Dáme si navzájem vzácné dárky. Až do Vánoc se budeme snažit usmířit se s ostatními, i sami se sebou. Uchovat si tu krásnou atmosféru a ničím si ji nepokazit. Každý se budeme snažit udělat občas záměrně někomu ze zúčasněných malou radost. Vynalézavosti se meze nekladou. Na tomto věnci budeme postupně zapalovat svíce. Jsou symbolem Světla a Lásky, která o Vánocích přichází do celého světa. Ať si jí užije plnou mírou i každý z nás.

Pak si všichni podají ruce a sfouknou společnými silami svíčku.

Po další všední dny si opět poslechneme píseň, nebo ještě lépe zazpíváme sami,  zapálíme  aktuální svíčku (svíčky), a přečteme něco krátkého s vánoční tématikou, stačí vhodný citát, báseň, nebo, jestli máte Bibli, tak něco z Bible. Potom chvíli jen tak pokecáme a svíčku zase společně sfoukneme.

 

O druhé neděli adventní uděláme něco slavnostnějšího, třeba přečteme nějaký delší zajímavý příběh či náročnější báseň o lásce (ale ne o erotice, to by z vánoční atmosféry moc nezbylo!)

 A potom vylosujeme dvojice, které si před Vánocemi dají maličký (opravdu maličký) dárek.

 

Podobně postupujeme dál k třetí neděli adventní.

No a poslední naše adventní setkání před Vánocemi, než se rozjedeme na prázdniny, si všichni podáme ruce, popřejeme si pěkné prožití Vánoc a rozdáme dárky. Aby to bylo zajímavější, šli jsme dokonce tak daleko, že jsme si vzali věnec s sebou ven. Byl tehdy už napadlý sníh, a tak jsme šli k jen několik metrů vzdálenému jehličnatému stromku, který tam rostl. Položili jsme věnec na sníh vedle stromku, zapálili všechny svíčky, popřáli si navzájem hezké Vánoce a dvojice si předali zabalené dárečky. Protože o 4. neděli adventní o Vánocích už většinou spolu nejsme, ale jsme každý doma.

 

A ještě jedna praktická poznámka. Někteří z nás dlouho nemohli přijít na to, jak se mají svíčky zapalovat. Takže se to pokusím vysvětlit. Svíčky na věnci se zapalují postupně. První neděli adventní a po celý následující týden se zapaluje jen jedna, další neděli se zapalují dvě: ta první, co už hořela minulý týden plus nová. A tak dál. Na každou neděli připadá jedna nová svíčka. Takže v poslední, čtvrtou neděli adventní máte na věnci jednu mini svíčku a jednu skoro celou. Na některém věnci bývají svíčky dost malé, ale vy si určitě poradíte.

 

zdroj: http://laska.xf.cz

VÁNOCE 2016

Letos je poslední listopadová neděle zároveň tou první adventní. Příprava na Vánoce tak začíná v tom nejdřívějším možném termínu. Advent skončí západem slunce na Štědrý večer, kdy zároveň začínají Vánoce.

Podrobný pořad bohoslužeb o Vánocích 2016 ve farnosti Uherské Hradiště i rozpis letošního předvánočního zpovídání najdete na stránkách farnosti Uherské Hradiště:

http://www.farnostuh.cz/

A jak se zpovídat?

Nejlépe nijak, soudí někteří lidé, protože neví, jak na to a netuší, o co všechno se tím připravují.

Zajímavé a pro mnoho lidí překvapivé informace o této jedinečné příležitosti, skrytém pokladu katolické církve si můžete přečíst na

http://rob.signaly.cz/rubrika/svatost-smireni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výchova dětí
JEDNOTA OREL
http://www.orel-uh.cz/
Sportovní a kulturní aktivity, restaurace a ubytování
Jak získat lásku
Časopis pro děvčata
 Pro mladé kluky
Duchovní život
Katolický časopis on-line
katolická liter. zdarma
Komunitní web křesťanské mládeže
Těhotenství a mateřství
CENAP
Časopis

Znáte kvalitní firmy a provozovny, které pomáhají rodinám s dětmi zvládat starosti všedních i svátečních dnů?

Zázraky lásky,příběhy,láska,věrnost,dítě,rodina,rodokmen,seznamka,svatba,Advent,Vánoce,Velikonoce,Bůh,křest,modlitby,příběhy pro děti,víra, přirozené plánování rodičovství.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one