Zázraky lásky,příběhy,láska,věrnost,dítě,rodina,rodokmen,seznamka,svatba,Advent,Vánoce,Velikonoce,Bůh,křest,modlitby,příběhy pro děti,víra, přirozené plánování rodičovství.

Setkání mladých esperantistů a příznivců esperanta v Uherském Hradišti.

Pátek 6. listopadu 2009, v 15.30 hodin. Sraz  před budovou fary (vedle knihkupectví Portál), Masarykovo nám. č. 36.

Centrum pro rodinu zve všechny příznivce esperanta na procházku po Uherském Hradišti s výkladem v esperantu. Procházka se uskuteční  v rámci setkání mladých esperantistů a bude trvat přibližně do 17. hodin.

Web České esperantské mládeže najdete na http://mladez.esperanto.cz/

Nové, velmi zajímavé stránky o ESPERANTU, videa, filmy, zajímavé informace apod. najdete na http://esperanto-je.blogspot.com/

 

ČT obdržela rekordní počet poděkování za vysílání návštěvy papeže.

Praha - Divácké centrum České televize obdrželo rekordní počet pozitivních ohlasů na vysílání z návštěvy papeže Benedikta XVI. v Česku. Celkový počet pozitivních reakcí se zatím vyšplhal na číslo 2799...

Děkuji všem, kdo se přidali se svou pozitivní reakcí. Je dobře, že už v televizi vědí, že o podobné pořady je mezi diváky zájem.

Více na pastorace.cz.

DUCHOVNÍ VÍKEND PRO OSAMĚLÉ MATKY.

Kdy: 6. - 8.11. 2009
Kde: exerciční dům v Českém Těšíně

Víkend povedou:
MUDr. Krausová a P. Slaboch OPraem.

Plakátek a přihláška:
http://www.rodinnyzivot.cz/?q=node/3

Cena:  600 Kč za víkend, platba předem

Přihláška nebo další informace získáte také na
reznickm@arcibol.cz
tel. 587 405 250, paní Marcela Řezníčková

Poděkování České televizi

Myslím, že nejsem jediný, kdo byl nadšený z toho, jak se ČT věnovala papežské návštěvě. Zvlášť obdivuju profesionální výkon Václava Moravce, napsal jeden mladý muž. Přidávám sem jeho výzvu:


Speciální stránky ČT24:

http://www.ct24.cz/papez-v-cesku/

Myslím, že se sluší za každou dobrou aktivitu poděkovat. Občas ale člověk neví jak nebo je to příliš složité, proto vás chci upozornit na jednoduchý formulář, který můžete mít ani ne za jednu minutu vyplněný (pokud se nechcete rozepsat) a můžete tím mimo jiné přispět k tomu, aby až tu papež bude příště, tak aby se tomu ČT věnovala v podobné míře.

Do České televize prý přišlo spoustu negativních ohlasů, je tedy na nás jestli je dokážeme převážit.

http://www.ceskatelevize.cz/ct/kontakty/

Pokud je vám milejší mail: info@ceskatelevize.cz


Pod čarou: Pokud byste se chtěli podílet na pravidelných anketách ČT k vysílání a tím nepřímo ovlivnit co se v ČT vysílá, doporučuju se zaregistrovat do diváckého výzkumu:

http://www.ceskatelevize.cz/vyzkum/dovyzkum10.php

ŠKOLA PARTNERSTVÍ

Zveme vás na kurz, pořádaný ve spolupráci s diecézním centrem mládeže v Rajnochovicích , určený pro mladé od 17-ti let a to nejen pro ty, co s někým chodí. Začíná se víkendem 16. - 18. října 2009 (celkem 6 víkendů) Chcete-li se přihlásit nebo jen vědět víc, volejte: 573 391 156 nebo pište: pristav@centrum.cz .

Předpokládané další termíny víkendů:
I.     16. - 18.10.2009
II.    13. - 15.11.
III.     4. -   6.12.
IV.   15. - 17.1. 2010
V.    12. - 14.2.
VI.     5.  -  7.3.

A co s sebou?  Spacák a něco dobrého ke kafi či čaji.
Cena: každý víkend stojí 300,- Kč.
Začátek vždy v pátek ve 20:00 večeří. Konec vždy v neděli obědem.
Pokud budete potřebovat, tak si napište o podrobnější informace na spolupořadatele, Centrum pro rodinný život Olomouc,
rodina@arcibol.cz , http://www.rodinnyzivot.cz/?q=node/1

Poselství a promluvy papeže Benedikta XVI. při jeho návštěvě ČR v září 2009.

Brno, Stará Boleslav, Praha.

Prakticky všechny promluvy z návštěvy ČR najdete na webu
http://www.navstevapapeze.cz/clanky/Promluvy

Zajímavé další promluvy najdete také na webu vatican.va

Esperanto je… : jazyk vhodný na všechno, jazyk s mnoha rysy, užitečný a zajímavý pro celou rodinu.

Televize NOE bude vysílat zajímavý  film o esperantu a esperantistech. Film, který představuje mezinárodní jazyk esperanto moderním a živým způsobem, je rozdělen do 6 dílů. První díl uvidíte několikrát v týdnu, začínajícím nedělí 16.8., další díly v týdnech následujících, pokaždé v jiném vysílacím čase. Vysílání  sledujte v programu televize NOE http://www.tvnoe.cz/program.html

Kdo nemá v nabídce kabelové televize nebo na satelitu tv Noe, může film sledovat živě přes internet ( http://www.tvnoe.cz/zive-pres-internet.html). Pokud se vám některý díl filmu bude líbit, ohodnoťte jej (čím vyšší počet bodů, tím lépe), nebo přidejte svůj komentář na:

http://www.tvnoe.cz/detail-poradu/esperanto-je-1-dil-jazyk-vhodny-na-vsechno-jazyk-s-mnoha-rysy.html

Esperanto je mezinárodní jazyk – pokud ho neznáte, nebo si myslíte, že už nefunguje, je toto film pro vás! Zažijete vynikající atmosféru „mezinárodní rodiny“, která bydlí všude po světě a velmi ráda používá esperanto mnoha způsoby. Po zhlédnutí filmu budete vědět mnoho o „Mezinárodním jazyku“ a jeho pestré komunitě. Získáte opravdový obraz esperanta, zprostředkovaný těmi, kteří tento jazyk skutečně znají a používají. Po filmu se ho možná bude chtít i sami naučit. Film, rozdělený do 6 částí, je výsledkem tříleté práce (2005-2008) a byl vytvořen mezinárodní spoluprací mnoha nadšenců, ale především díky filmaři Rogeneru Pavinskému z Brazílie v rámci organizace E@I – www.ikso.net .

Pope2you

„Pope2you" - tak se jmenuje nová vatikánská internetová stránka, která byla spuštěna  21. května 2009 a je věnována mladým - tedy takzvané „digitální generaci".

Záštitu nad touto aktivitou převzala Papežská rada pro veřejné sdělovací prostředky. Tento mikro - portál - jak uvádí Svatý stolec - byl vytvořen zejména u příležitosti 43. světového dne veřejných sdělovacích prostředků.  Web najdete na odkazu http://pope2you.net/ . Webová stránka je k dispozici v angličtině, italštině, španělštině a němčině a obsahuje aplikace populární mezi mladou generací jako facebook, youtube, iphone apod.

zdroj: www.ado.cz

DĚKANÁTNÍ STUDENTSKÁ MŠE SVATÁ
A NEALKO DISKOTÉKA.


Kde: KOSTELANY NAD MORAVOU
Kdy: Pátek 23. října
18.00 mše svatá (KOSTEL SV. FLORIÁNA)
19.30 diskotéka (DISCO FLAMINGO)

Bližší informace na plakátku:
 
http://www.signaly.cz/d-k

Jak se změní přídavek na dítě

 Přídavek na dítě se zpětně zvýší. A to od 1. července 2009. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, když v září přehlasovala veto prezidenta republiky a přijala zákon č. 326/2009 Sb., o podpoře hospodářského růstu a sociální stability.

Více informací najdete na těchto www stránkách v rubrice Informační rozcestník, nebo přímo v portálu MPSV.

Centrum pro rodinu Uherské Hradiště nabízí zájemcům (párům i jednotlivcům)

KURZ PŘIROZENÉHO PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ.

Ještě je možnost se přihlásit! 10.10. 2009 bude krátké shrnutí nejdůležitějších informací se zahajovacího dne.
Zahájení kurzu: sobota 19. září 2009 v 16.00 hodin
Další setkání v termínech 10.10., 14.11., a 12.12. 2009.

Kurz zahrnuje 4 setkání zhruba v měsíčních intervalech (podle metodiky Ligy pár páru), pod vedením zkušené lektorky ze Zlína.

Centrum pro rodinu Uherské Hradiště nabízí zájemcům (párům i jednotlivcům)

KURZ PŘIROZENÉHO PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ.

Ještě je možnost se přihlásit! 10.10. 2009 bude krátké shrnutí nejdůležitějších informací se zahajovacího dne.

Zahájení kurzu: sobota 19. září 2009 v 16.00 hodin
Další setkání v termínech 10.10., 14.11., a 12.12. 2009.

Kurz zahrnuje 4 setkání zhruba v měsíčních intervalech (podle metodiky Ligy pár páru), pod vedením zkušené lektorky ze Zlína.

 První setkání je bezplatné a hodí se i pro širší veřejnost. Až po tomto setkání se mohou účastníci rozhodnout, jestli chtějí absolvovat celý kurz.

Metoda PPR je vhodná nejen jako možnost regulování početí, ale také může bezdětným manželům pomoci k vytouženému děťátku.
Cena za celý kurz je pro jeden pár 300,- Kč (v případě potřeby možnost slevy). V ceně kurzu je dlouhodobé poradenství respektující soukromí jednotlivých párů.

První setkání se uskuteční v sobotu 19. září 2009 v 16.00 hodin v Centru pro rodinu (na faře). Další setkání je předběžně naplánováno v termínech 10.10., 14.11., a 12.12. 2009.

Po absolvování tohoto kurzu budete  dobře znát a umět samostatně používat metody přirozeného plánování rodičovství.

Přihlášky a bližší informace v Centru pro rodinu Uherské Hradiště, Masarykovo nám. 36, e-mail: uhcpr@seznam.cz,  tel.: 731 646 898.


Témata kurzu:
• efektivní a zdraví nepoškozující metoda plánování rodičovství
• poučení o rozpoznání všech příznaků plodnosti
• hodnocení záznamů při předcházení těhotenství v normálních i nepravidelných cyklech a po porodu
• rady pro docílení těhotenství
• informace o ekologickém kojení
• budování zdravých manželských vztahů
• kvalitní pedagogický přístup odborně školených instruktorů
• vše za dostupnou cenu v místě bydliště
poradenství respektující soukromí
• pravidelný členský bulletin

Plodnost je dar - naučme se s ním zacházet!

Spuštěn web o papežské návštěvě

22.4. 2009 ve 14.00 hodin byly novinářům představeny nové webové stránky o přípravách na plánovanou papežskou návštěvu. Oficiální web, který je provozován Českou biskupskou konferencí ve spolupráci s přípravným týmem návštěvy, najdete na adrese www.navstevapapeze.czPrávě zde najdete všechny potřebné informace o papežově návštěvě v České republice.
Na stránkách
http://www.biskupstvi.cz/papezvbrne/ si můžete přečíst, kde a do kdy můžete sehnat místenky do jednotlivých sektorů v Brně a také nejčastěji kladené konkrétní dotazy a odpovědi na ně.

Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice.

Brno, Stará Boleslav, Praha

Objednané místenky si už můžete vyzvednout během hodin pro veřejnost v Centru pro rodinu v Uherském Hradišti. Ti z vás, kteří  se přihlásili  a jedou autobusem s farností nebo s Charitou a Orlem, dostanou místenky přímo v autobuse.

Kdo si neobjednal místenku do areálu konání bohoslužby (Brno), získá ji zdarma při vstupu do areálu nebo v síti karmelitánských knihkupectví.

Aktuální informace včetně kyvadlové dopravy na mši svatou a  plánku odstavných parkovišť najdete na oficiálních stránkách :

http://www.navstevapapeze.cz/mista/brno/doprava-brno
 

ZÁVAZNÁ OBJEDNÁVKA MÍSTENEK  PRO ÚČASTNÍKY MŠE SVATÉ SE SVATÝM OTCEM BENEDIKTEM XVI. V BRNĚ. 

 Kdy:             Neděle 27. září 2009 v 10 hodin

 Kde:             Mezinárodní letiště BRNO - Tuřany.

Místenky:      Z důvodu klidného průběhu zaplňování sektorů v prostoru mše svaté bez dlouhých front je vhodné si předem ve své farnosti objednat místenky pro účastníky bohoslužby se Svatým otcem. Místenky je možno si předem objednat nejen do sektorů pro běžné věřící, ale i do samostatných sektorů pro ministranty, mládež, a taky do sektoru pro rodiny s malými dětmi a kočárky. Jsou zdarma. (Sektory pro mládež budou v blízkosti přístupové cesty, aby bylo možno po skončení programu stihnout přesun do Staré Boleslavi).

Závazná objednávka místenek:

 Pro farnost Uherské Hradiště objednávejte místenky v děkanátním Centru pro rodinu Uherské Hradiště u p. Blahušové během hodin pro veřejnost (na faře) do 4. srpna 2009, osobně nebo e-mailem (uhcpr@seznam.cz). Uveďte prosím požadovaný sektor a pokud víte, tak i předpokládaný druh vaší dopravy do Brna.

Místenky do sektorů a balíčky pro účastníky bohoslužeb (s vyznačenými možnostmi parkování, plánku prostoru konání mše svaté, brožurkou s texty a pokyny ke mši sv. a dalšími informacemi).bude možno vyzvednout v první polovině září opět v Centru pro rodinu v Uherském Hradišti.

Nepřihlášení zájemci o účast na mši se Svatým otcem dostanou místenky až na místě bohoslužby, ale do vzdálenějších sektorů.
Sledujte webové stránky http://www.biskupstvi.cz/papezvbrne , kde jsou aktuální informace.

 

 * středa 16. září 2009
po večerní mši svaté, v klášteře bratří františkánů

 
Duchovní večer: křeslo pro hosta.

Zveme vás na neformální setkání s novým bratrem františkánem, P. Janem Nepomuckým Svobodou, OFM který přišel nedávno k nám do Uherského Hradiště.

Řekne nám něco o sobě a možná i nějaké zajímavosti ze života v klášteře. Můžete si připravit otázky a ptát se na to, co vás zajímá.
Tento duchovní večer proběhne
ve středu 16. 9. 2009 večer po mši svaté,  asi v 18.50 hod. v budově kláštera v Uherském Hradišti. Přijďte prosím, včas. Po mši svaté vejdeme společně do kláštera a pak už budou hlavní dveře zavřeny! Odejít je možno podle potřeby kdykoliv.

POUŤ DĚTÍ A RODIN NA SVATÉM HOSTÝNĚ

Sobota 29. srpna 2009 v 10.15 hodin
Poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Centrum pro rodinný život Olomouc, duchovní správa na sv. Hostýně a Matice svatohostýnská vás srdečně zvou na již tradiční pouť dětí a rodin. Přijďte poděkovat Matce Boží za její ochranu a pomoc v době prázdnin a vyprosit svým dětem a vnukům potřebné milosti pro příští školní rok.

PROGRAM:
10.15 hod. mše svatá
celebruje Mons. Josef Hrdlička
13.00 - 15.00
Program her a soutěží pro děti i rodiče

Kdo máte čas a chuť, přiďte na

PRÁZDNINOVOU OLYMPIÁDU!

v úterý 21:7.2009

od 9.30 do 12.00 hodin

ve smetanových sadech.

budou  připraveny sportovní, ale i nesportovní disciplíny

pro všechny zájemce  od 6 do 15 let. Není  důležité být nejlepší! Olympiáda je pro radost ze hry, malou odměnu získá každý, kdo se zúčastní.

Za deště se akce nekoná

Nejste – li předem přihlášeni na Katolickou charismatickou konferenci a přijdete pěšky nebo přijedete MHD, přijďte ke vstupu G2 výstaviště BVV z ulice Hlinky.

(Tramvaj č.1, z hlavního nádraží směr Bystrc Ečerova , zastávka "Výstaviště - vstup G2").

Ze směru od Hlavního nádraží ČD je to zastávka hned po zastávce nazvané podobně: Výstaviště, hlavní vstup.

Směr Řečkovice je směr opačný, tím nejezděte!

Pořadatelská služba vám vyřídí základní registraci.

Bližší informace: tel.: 731 646 898 a 777 087 736.

SETKÁNÍ RODIN z děkanátu

Uherské Hradiště
pátek 10.7. 2009, ve 13.00 hod.,pavilon F, stánek časopisu IN! - dívčí svět, v rámci Charismatické konference v Brně

Pozvánka:

Zveme všechny rodiny i jejich jednotlivé členy z celého děkanátu na setkání, které se uskuteční v rámci Katolické charismatické obnovy v Brně.
I když konference trvá více dní, naše setkání se uskuteční v pátek 10.7. 2009, kdy je nejširší výběr programu a taky možnost hlídání dětí v paralelní dětské konferenci během přednášky V. Kodeta a adorace.
Program celé konference najdete na
http://konference.cho.cz/program-konference-2009/

Přihlásit se na tento jeden den nebo na celou konferenci je možné předem bud na internetu (do 2.7.2009) http://konference.cho.cz/on-line-prihlaska/  , případně tištěnou přihláškou, která je k dispozici  v karmelitánském knihkupectví v Uherském Hradišti ( do 20.6.2009) a uhradit účastnický poplatek, případně poplatek za parkování, stravování nebo ubytování, pokud o ně budete mít zájem. Snížený poplatek platí: důchodci, mládež 15-18 let a studenti.

Mládež do 15-ti let má účast na konferenci bezplatnou. Paralelní dětský program je na konferenci zajištěn pro předem přihlášené (v přihlášce) děti od 4 let.

Celokonferenční vstupenka platí zároveň jako pětidenní jízdenka MHD v zónách 100 a 101.

 

Jednodenní vstup v sobě nezahrnuje jízdenku MHD!!

Kde a v kolik hodin se setkáme? V konferenčním pavilonu F po obědě ve 13.00 hodin, u stánku časopisu IN! - dívčí svět. (www.in.cz)

 Budeme rádi, pokud nám dáte vědět předem, že přijdete na krátké setkání rodin děkanátu Uherské Hradiště, a to na email: uhcpr@seznam.cz nebo na tel.: 731 646 898 . Na programu bude seznámení, sdílení dojmů a zážitků a nabídka dalších aktivit.

Na konferenci lze přijet i bez předchozího přihlášení. V tom případě ale není zaručena možnost parkování v areálu, bezplatného hlídání dětí na dětské konferenci, stravování a pod. Takže pro jistotu svačinu s sebou, a pití taky.

Pokyny k příjezdu na konferenci, ať už jste přihlášení předem nebo ne, najdete na :

http://konference.cho.cz/prijezd-a-mapky/ 

Dvacátý ročník Katolické charismatické konference se bude konat ve dnech 8. až 12. července 2009 v Brně. Hlavní program proběhne v moderním pavilónu F na brněnském výstavišti BVV. Záštitu nad konferencí převzal brněnský biskup Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle a také náměstek primátora města Brna MUDr. Daniel Rychnovský. Program konference tvoří přednášky, adorace, neformální setkání, společná modlitba a bohoslužby.  Připravili jsme také videopozvání do Brna (možno prohlédnout i na YouTube).

Soutěž o lístky na Charismatickou konferenci. Vysoká šance na výhru!

Tato soutěž o volné lístky probíhá od 11. května do 28. června 2009 na http://www.signaly.cz/ . Každou neděli ve 20 hod. losujeme 5 výherců, kteří se stávají majiteli volné vstupenky na celé konání dvacátého ročníku Katolické charismatické konference ,  která se bude konat ve dnech 8. až 12. července 2009 v Brně. První losování proběhlo 17. 5. 2009.

Jak se zúčastnit?

Zaregistruj se na komunitním webu křesťanské mládeže http://www.signaly.cz/ . Pak postupuj podle dalších kritérií:


Jsi členem signály.cz, o. s. ?

Pak stačí pod  článek na adrese  http://tym.signaly.cz/0905/soutez-o-listky-na  napsat komentář, v něm uvést heslo "soutěž" a napsat v něm, proč chceš jet na KCHK

Nejsi členem signály.cz, o. s.? 

Nejdřív se jim staň (viz níže) a potom stačí pod výše zmíněný  článek napsat komentář, v něm uvést heslo "soutěž" a napsat v něm, proč chceš jet na KCHK.

Tímto se stanete účastníky této soutěže a následující neděli už můžete být mezi vylosovanými. :-)

Jak to bude probíhat?
Každý týden v neděli budeme losovat 5 výherců z lidí, kteří splnili tyto podmínky od začátku této akce. Ten, kdo bude vylosován, je z dalších kol soutěže vyřazen. Kdo však vylosován nebude, automaticky postupuje do dalších losování. Čím dříve se tedy přihlásíte, tím máte větší šanci na výhru!

Jak se stát členem signály.cz, o.s. se dozvíte na http://tym.signaly.cz/0905/soutez-o-listky-na

Den otců.

Den otců je svátek, který se u nás stává čím dál více oblíbenějším. Hlavně tátové se na tento svátek těší, vždyť si přece za svou péči také zaslouží nějaký ten dáreček. Letos Den otců připadá na 21. června.

Dejte najevo svým tatínkům a dědečkům, jak si jich vážíte a jak je máte rádi. Věnujte jim něco zajímavého, originálního, připravte zajímavý rodinný výlet, nebo jim připravte překvapení v podobě malého dárečku, vlastnoručně zhotoveného dětmi. Oslavte třetí červnovou neděli mezinárodní  Den otců.

V České republice, kde se ještě Den otců oficiálně neslaví, se koncem roku 2008 objevily návrhy, aby se tento významný den stal součástí našeho kalendáře tak, jako je tomu již ve většině zemí.

Tento významný svátek připadá podle americké tradice na 3.neděli v června. Oficiálně se začal Den otců slavit od roku 1972, za vlády presidenta Richarda Nixona. Ale jeho počátky sahají už do počátku 20. století.
Proč se vůbec Den otců slaví?

Svátek byl pravděpodobně inspirován osudem rodiny Smartových. Maminka šesti dětí, paní Smartová, brzy zemřela a všechny potomky vychovával jen jejich otec - Wiliam Smart. Na jeho počest pak uspořádala jedna z jeho dcer velkou oslavu, aby tak tatínkovi projevila svou vděčnost za všechno, co pro ně udělal.

 * 19. června 2009, pátek, Velehrad

 Tato v pořadí osmá děkanátní studentská mše svatá bude na  Velehradě.
 Začátek je v 18.00 hodin,
 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje.
 Můžete se těšit na skupinu Velblue, na táborák + další   zábavný program!

Zveme vás na NOČNÍ SETKÁNÍ S ESPERANTEM
Komentované prohlídky muzea, rychlokurzy esperanta, ukázka esperantských písní apod.

Muzeum esperanta ve Svitavách

http://www.muzeum.svitavy.cz

http://www.czechtourism.com/cze/cz/docs/133premier/data/2008-09-24-1659-pohodli-mest-svitavy.html


Sobota, 13. června 2009, 17 – 24 hodin
Muzeum esperanta

Budova Ottendorferovy knihovny

Vzácné exempláře knih vydaných v esperantu nebo dokumenty týkající se esperantského hnutí v České republice i ve světě mohou od září 2008 obdivovat návštěvníci Ottendorferova domu ve Svitavách. Muzeum tohoto typu je jediným tuzemským muzeem.

* 31. května 2009, neděle, Uherské Hradiště

 Letniční chvály v 15.00 hodin
 v kostele u františkánů v Uherském Hradišti
 Pozvánka :

Jeden Bůh,

jeden kněz,

jedna kytara,

mnohá ústa ochotná k modlitbě a zpěvu.

Buďte i Vy mezi nimi...

* 29. května 2009, pátek, Uherské Hradiště
Další, sedmá  děkanátní studentská mše svatá
se bude konat 29.5. v Uherském Hradišti a těšit se mužete například také na herce slováckého divadla.
      DEN A NOC PRO "MLADÉ DOSPĚLÉ"
 16. 5. 2009 NETRADIČNÍ SETKÁNÍ

PŘIJĎ SE POBAVIT A POZNAT ZAJÍMAVÉ LIDI A NOVÉ PŘÁTELE!

Místo:    Uherské Hradiště
Datum : sobota 16.5. 2009

KDE: v ORLOVNĚ v UHERSKÉM HRADIŠTI na
Mariánském náměstí

CO: PROGRAM : setkáme se mezi 8. - 9. hodinou dopoledne v budově Orlovny.  Můžete si vybrat : sobota dopoledne krátký výlet do přírody nebo netradiční procházku městem. Následuje oběd - možnost v nové křesťanské restauraci Orlovna, dle individuálního výběru, nebo z vlastních zásob. Kdyby pršelo, tak místo výletu jiná sportovní aktivita, třeba stolní tenis v tělocvičně( 3 stoly). Po obědě bude beseda a diskuse se dvěma mladými účastníky setkání, Zuzkou a Markem. Podělí se s námi o své zážitky z pobytu v Keni, Francii, Belgii, Holandsku, Bruselu a jinde. Kdo z vás bude chtít, může besedu doplnit o své zážitky během diskuse. Po ukončení diskuse bude možnost večeře opět v Orlovně, nebo z vlastních zásob. Po večeři se společně pomodlíme večerní modlitbu a zazpíváme si při kytaře. Dále si můžete vybrat buď přednášku V. Kodeta z DVD, hraní různých stolních her jako je Člověče nezlob se, karty apod.(přineste si vlastní), krátkou přednášku o vlivu sourozeneckých vztahů na formování charakteru člověka, nebo večerní individuální procházku městem, posezení v restauraci, pokec s novými kamarády nebo můžete jít spát. To všechno bude k dispozici. Kdo nechce přespat, asi se bude v tu dobu chystat k odjezdu. V neděli ráno je možnost snídaně v restauraci, účast na mši svaté v 10. hodin (mše svatá je i v 8.30) a pak už je program individuální.

PRO KOHO: Jsou zváni všichni mladí dospělí křesťané od 20 do 35 let včetně. Program je vytvořen spíše pro jednotlivce, ale vítány jsou i menší skupinky. Akci pořádá Centrum pro rodinu Uherské Hradiště a místní Jednota Orel.

KDY: sobota 16. KVĚTNA 2009/ neděle do pozdních večerních či brzkých ranních hodin. Přespání zajištěno bud přímo v Orlovně v pokojích s WC a sprchou, na posteli s lůžkovinami přímo v areálu Orlovny (250 Kč za postel) nebo na vlastních karimatkách a ve vlastním spacáku,(40 Kč) taky v Orlovně. Postel je nutno si rezervovat předem na  tel. 731 604 201 (počet je omezen).

Pro přespání ve spacáku stačí uvést požadavek do  přihlášky na akci.

Při přihlašování uveďte jméno, příjmení a místo bydliště, případně požadavek na přespání ve spacáku.

CO VZÍT S SEBOU: Věci osobní potřeby, svačinu, pokud máš a chceš vzít, tak nějakou tvou oblíbenou stolní hru. Budeme vděčni za kytaru, případně zpěvník. Kdo bude potřebovat, tak karimatku a spacák + oblečení na přespání. Budou se hodit i přezůvky.

PŘIHLÁSIT se na akci můžete e-mailem na uhcpr@seznam.cz
nebo SMSkou  na tel. 731 646 898.

Těší se na tebe pořadatelé i tvoji noví kamarádi!

Případné dotazy proberte v diskusním tématu k této akci na :
 
http://www.signaly.cz/diskuzeZobrazTema.php?id=4339&co=vsechnynove


10. květen – Svátek matek

Den matek je den, kdy vzdáváme poctu našim maminkám. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým maminkám dárky, často vlastnoručně, pečlivě a s láskou vyrobené.

Poctu ženám - dárkyním života vzdávali již ve starém Řecku. První historické zprávy o pravidelném slavení jakéhosi předchůdce dnešního dne matek pocházejí z Anglie ze 16.století, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday). Slavila se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tzv. 40-denní postní období od Velikonoc). V den Mothering Sunday mělo služebnictvo volno k tomu, aby se vrátilo domů a trávilo tento den se svými matkami, neboť mnoho chudých v Anglii pracovalo jako služebnictvo v bohatých rodinách, často daleko od domova.

V USA poprvé - v roce 1872 - Den matek navrhla oslavovat Julia Ward Howe jako Den míru.

Matka, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by matkám měly být více nakloněny zákony a že stát by měl matkám a dětem hmotně pomáhat.

Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla na počátku 20. století. Zbožnou Annu Jarvisovou (1864 - 1948), matku 11 dětí, inspirovalo k založení Svátku matek úmrtí její maminky v roce 1906. Kampaň zahájila v americkém stylu následující rok zádušní mší za všechny maminky na světě a 1908 jej už oslavovalo celé město Filadelfie. O rok později se již k oslavám Dne matek připojilo 45 států USA a další země všech světových kontinentů. V roce 1911 se Den matek slavil téměř ve všech státech.

Roku 1913 Kongres USA navrhl slavit každoročně vždy druhou květnovou neděli jako národní svátek věnovaný matkám.

V roce 1914 oslavy prvního národního Dne matek oficiálně vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Jako symbol poděkování matkám byla určena květina – bílý karafiát.
V tento den matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou - bílou ten, kdo maminku už neměl a červenou ti ostatní.

YMCA (Young Man`s Christian Association) se ve Spojených státech snažila oslavu Dne matek rozšířit tím, že zavedla zvyk, aby každý psal nebo telegrafoval v tento den přání své matce a řekl jí, že na ni vzpomíná.

Každý voják, jehož matka již zemřela, tehdy obdržel bílou květinu a ten, jehož matka byla naživu, dostal květinu modrou. Tento zvyk později přešel prostřednictvím středisek civilní YMCA i mezi širokou veřejnost a za 1. republiky se těšil velké oblibě.

V Evropě se Den matek slavil poprvé v roce 1913  - konkrétně v Anglii.

Do Československa přišel Den matek kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA. Ideu šířila Čs. ochrana matek a dětí, Červený kříž, Sokol, Orel, katolické spolky i některé ženské komise při politických stranách. “Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám,” tak začínala výzva v Českém slově z roku 1924. Noviny zvaly na oslavu do Stromovky, kde se konal jeden z prvních Dnů matek u nás. Poprvé se ale slavil až 13. května 1923 v brněnském středisku Vesna Křesťanské asociace mladých žen (YWKA).

 V období socialismu byl v zemích politicky orientovaných na tehdejší Sovětský svaz Den matek nahrazen Mezinárodním dnem žen (MDŽ). Ke slavení květnového Dne matek se Československo volně vracelo po roce 1989, do všeobecného povědomí pak tento svátek na našem území opět vstupuje roku 1992, kdy byl při příležitosti Dne matek zorganizován velký happening v obchodním domě Kotva v centru Prahy.

Po listopadu 1989 se pomalu k této krásné oslavě maminek vracíme. A tak je tu příležitost pro děti a otce dát jednou v roce své mámě či manželce nejen třeba kytičku, ale umožnit jí tento den opravdu oslavit. Třeba aby nemusela v neděli vařit, nebo aby se nedělní program přizpůsobil jejím přáním. Zkrátka alespoň jeden den v roce si maminku hýčkejte, jako by byla královnou.

Samozřejmě i tatínkové mají nárok na úctu svých dětí. Zvlášť v dnešní době, kdy je krize otcovství, si ti opravdoví zodpovědní a starostliví otcové zaslouží  Den otců, který oslavuje otce a slaví se vždy třetí neděli v červnu.

09. 05. 2009 v 16:00 Velehrad

Pouť za obnovu rodin a kněžská povolání. Adorace, mše svatá.

Děkanát Uherské Hradiště - biskup Josef Hrdlička

Pouť ke sv. Rochu.

1. května 2009 se koná tradiční pouť ke sv. Rochu. Mše sv. začíná ve 14 hodin. Občerstvení zajištěno. Srdečně zve Spolek kaple sv. Rocha.

Výchova dětí
Jak získat lásku
Časopis pro děvčata
 Pro mladé kluky
Duchovní život
Katolický časopis on-line
katolická liter. zdarma
Komunitní web křesťanské mládeže
Těhotenství a mateřství
CENAP

Znáte kvalitní firmy a provozovny, které pomáhají rodinám s dětmi zvládat starosti všedních i svátečních dnů?

Zázraky lásky,příběhy,láska,věrnost,dítě,rodina,rodokmen,seznamka,svatba,Advent,Vánoce,Velikonoce,Bůh,křest,modlitby,příběhy pro děti,víra, přirozené plánování rodičovství.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one